Ärmlös fleecetröja med huva

Regnväder är lika med syväder, så när den långa värmeperioden i juni drog igång blev det paus i det pågående arbetet med ännu en hemmatröja. Men förr eller senare blir det tillfälle att sy igen, och så även den här gången.

Tyget är en stuvbit från Myrins textil i Göteborg, de blå muddarna är överblivet från träningsoverallen i början av sommaren, och mönstret är från Ottobre, samma som den andra ärmlösa tröjan jag gjorde för ett tag sen. Man kan aldrig ha för många sköna tröjor att kasa runt i hemma.

Och den här kommer inte komma utanför dörren, för den är sned och vind och riktigt ful i V-ringningen, men ACK så skön.

Fleecen är tunn men varm, den är PERFEKT att ha under en regnjacka en kylig dag, så alla fula detaljer är förlåtna, om än inte glömda.

Syprojekt nr 333 är färdigt.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.