Igår var det besiktning med det uttalade målet att få bekräftat om vägen kan tillåtas att öppnas före midsommar eller ej. Det är inget vi har lovat, vill jag understryka, men visst hade det varit fint att få en rejäl semester efter att ha (del)avslutat ett jobb?

Besiktningen gick bra med endast mindre anmärkningar och inget som stod i vägen för att öppna!
Så idag, två månader före utsatt tid, var trafikpåsläpp ungefär vid halv elva på förmiddagen.

Du tycker det ser ofärdigt ut? Det är möjligt, jobbet är inte avslutat än. Till höger i bilden ovan, där en man står ute på en grusyta, ska det bli pendelparkering, och på andra sidan vägen ska det bli en damm, men själva vägen är klar att ha trafik på sig, och det var det som var viktigt här.
Klara på riktigt blir vi kanske i vinter någon gång när vi gjort om den gamla vägen (det ljusgrå strecket till vänster om den nya, fina, svarta vägen) till gång-och cykelbana.
En fantastisk milstolpe!!!
Samma journalist har också flugit över med drönare (inte hela sträckan men en bit av den):
Fin väg!
Har du provkört än?
Nej, reste till Gotland i onsdags via Trollhättan och Jönköping och är nu på väg hem samma väg. Blir nog först på den längre semestern i slutet av juli. Har du varit där?
Aha….jag var på besiktningen dagen innan och körde fram och tillbaka. Ren glädje 😊
Då har jag något att se fram emot.