Flow!

Ibland händer det att allt lossnar, och då känns det som att ”det var väl inget konstigt” – även om det är något man jobbat rätt länge för och det inte alls är en slump att det händer.

Idag hade jag två sådana upplevelser, och det var helt underbart.

Först och främst var det sista anbudsdag igår på ett jobb vi har haft ute nere i Svenljunga; ett viltstängsel. Det är 5,5 km på båda sidor av vägen, mitt inne i skogen, en pytteliten snutt som blivit kvar när man byggt viltstängsel först på ena och sen på andra sidan men av någon anledning valt att låta den lilla stumpen i mitten bli kvar. Anledningen är förmodligen att man ville behålla passagemöjligheter för djuren, för dom behöver röra sig i nordsydlig riktning också, men det är till förtvivlan för de som bor där och som har rätt mycket viltolyckor.

En boende som mailat mig sa att det varit 2 älg och 6 rådjur som förolyckats längs den sträcka på bara  en kort tid i höstas/senvintern.

Men hur svårt kan det vara att sätta upp ett viltstängsel då? Inte alls. Men omständigheterna har gjort att det nu gått 5 år sedan projektet startades (!), och de boende i området har för länge sedan förtvivlat. Det har väl nästan vi på Trafikverket också – men så fick jag projektet i höstas och nu rullar det på så smått. Inga mirakel direkt, men små steg i rätt riktning, mer och mer färdigställda ritningar, och tillslut tillräckligt mycket för att skicka ut jobbet för entreprenörer att räkna på.

Jag trodde inte vi skulle få några anbud – för litet jobb för dom stora företagen (Skanska, PEAB, NCC osv) och de små kanske inte orkar med Trafikverksprojekt (det är en ganska omfattande administration tyvärr), men idag stod det klart att vi fått anbud och att vi tilldelat en entreprenör! Att det dessutom råkade bli den som har driften i området tror jag är bra i längden, men det kan man ju inte veta.

Så det känns JÄTTEBRA!!!! Vi har en entreprenör!!! Och vi har startmöte på fredag, så snabba bud.

Och så satt vi hela dagen i ett annat projekt och skrev ett stort dokument som är centralt i upphandlingen i det projektet och kom därmed en bra bit på vägen mot mållinjen i början av juli där också!

Då ska vi handla upp projekteringen av ett stort antal busshållplatser i Halland och Värmland!

Låter inte så spännande? Nä det är möjligt, men man måste göra sånt också, och det är viktigt att busshållplatserna är tillgänglighetsanpassade så alla kan åka kommunalt, så det har ett mycket bra syfte/mål. Och nu har vi kommit ett bra snäpp vidare.

FLOW!!!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.