När det nu är semestra hemma som gäller och man dessutom har en fixarkunnig bättre hälft som är utan uppdrag, så är det en bra idé att passa på att få saker gjorda. Jag vill tex utvidga den odlade delen av trädgården mer så man kan få upp lite volym på grejerna. (Ja jag vet att det innebär att man måste få upp volymen på arbete man lägger ner också, thank you very much.)
Men för att utvidga landet måste vissa saker bort, och det måste ske i en viss ordning. Mer exakt måste
- en jättestor hög av tegelpannor flyttas. För att kunna flytta dom måste
- två stora plastpallar med kompost och en stor hög med trasiga tegelpannor och annan trasig keramik bort. När det är borta kan tegelpannorna flyttas till där kompost och trasig keramik står idag, och
- det lilla märkliga skjulet som gömmer sig i ett hörn av trädgården och som jag inte för mitt liv kan komma på vad det är bra till kan tas bort.
Så vi börjar med lergods och kompost, ok? Men första steget i att få bort det trasiga lergodset är att röja bort en massa brännässlor som växer där, så man rent fysiskt kan komma åt lergodset utan att bränna fingrarna av sig.
Okej, då börjar vi med brännässlorna istället (och försöker komma ihåg att målet med det hela är att få en större odling, the bigger picture, ok?). Och som det är när man börjar dra och slita i nässlor, så är det en fascinerande härva av rötter som dras upp, och det är faktiskt väldigt roligt – eller iallafall väldigt tillfredsställande att dra upp dom som lösa trådar i en stickad tröja.
Och innan man vet ordet av har man börjat härja bland alla runda stenar som ligger i ett hörn där muren rasat (bortanför det märkliga skjulet), och det är DÄR det hela börjar. Med att en trasig mur börjar byggas upp.

Så efter några timmars ogräsdragning och stensortering börjar alltså uppbyggnaden av stenmuren att ta fart. Den har ju bara varit raserad i X antal år så stenarna låg i vissa fall så djupt i gräsmattan att man behövde använda verktyg för att få upp dom, men varför stressa fram jobb? Helt onödigt. Men idag hände det alltså. Någon timme senare såg det ut så här

Stenen som blev över lägger vi runt huset.
Bruten rygg och överansträngda muskler, men det var det värt! Steg 1 i 15-spelet är avklarat, nästa är att slänga tegel/keramik-skräp. Får se när det händer.
[…] femtonspel. Föregående episod var när kompostlådor flyttades och keramik åkte till tippen, remember? Det lilla märkliga skjulet står där det står än så länge, men watch me, det ska SÅ bort. […]