Fredag kväll betydligt senare än vi tänkt oss (JAG tänkt oss) kom vi iväg iallafall och börjar så sakteliga tråckla oss ner mot Schweiz. Första anhalten var Sibbarp och FirstCamp.
Bokning via nätet, ingen aning om vad man får, men bilderna från hemsidan var ju lockande:

Nu kom ju vi dit vid typ halv tio på kvällen, så det där med den fantastiska vyn över bron var inte det man hade lust att fokusera på. Blåsigt också, men eftersom vi har världens bästa tält, så var det uppe och skyddade oss inom kort.
Morgonen efter skulle vi ju åka så tidigt som möjligt så då packade vi ihop Det Gudomliga Tältet och drog, så det här är den enda utsikten jag fick av bron:

I vilket fall var FirstCamp ett riktigt proffsigt ställe. För senkomna gäster (=oss) fanns automatincheckning och uthämtning av kort till toa/dusch/matlagningshus, väldigt smidigt. Allt väldigt rent och snyggt, stort lekområde för småbarn, massor av aktiviteter mm för dom som stannar länge.
Dvs inte oss
Hela lördagen i bil genom Danmark, målet var Aller och en ny camping. Är man i Tyskland äter man wienerschnitzel åtminstone en gång, så vi dök på den direkt. Och vilket misslyckat dyk det var, URK! Trist schnitzel, svampsås på (för oss som tog Jägerscnitzel) och soggiga, inte genomfriterade pommes frites. Blä. Dagens tips: Undvik att äta på Hofbräu Haus vid SkiDome i Bispingen.
Campingen i Aller var betydligt mer bedagad, men ren och ok. Kom vid åtta så inte lika sent den här gången.
Och nu söndag är vi på väg vidare söderut.